Klimatyczna terapia jodem

Polska jest jednym z krajów, w których występują niedobory jodu – szczególnie we wschodniej i południowej, ale również i w centralnej części kraju. Stąd słuszne przekonanie Polaków o zdrowotnym aspekcie wyjazdów nad morze, gdzie stężenie jodu w powietrzu jest nawet stukrotnie wyższe, niż w głębi lądu.

Pozytywny wpływ jodu znany jest powszechnie. Pierwiastek ten jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Determinuje on w znacznym stopniu pracę tarczycy, która wytwarza hormony: tyroksyny i trijodotyroniny. Odpowiadają one za wzrost i dojrzewanie, pracę układu nerwowego, mięśniowego oraz krążenia, regulują metabolizm.

Dzienne zapotrzebowanie na jod uzależnione jest głównie od wieku. Szczególnie potrzebny jest on jednak maluchom, kobietom w ciąży oraz karmiącym, nie może go bowiem zabraknąć dzieciom w okresie prenatalnym, natomiast niemowlaki przyswajają jod przekazywany z mlekiem matki.


Plaża Columbus

Spędzając czas w bezpośredniej bliskości morza wdychamy czyste powietrze przesycone składnikami wody morskiej (tak zwany aerozol morski). W nim to znajdują się prócz jodu również brom, wapń i magnez. Leczą one katar, łagodzą stany zapalne w oskrzelach, alergię i schorzenia astmatyczne, pomagają budować odporność. Wybrzeże Bałtyku jest pod tym względem wyjątkowe – większa prędkość wiatru i wyższe fale, których rozbijanie się o brzeg powoduje ową „mgiełkę”, owocuje znacznie wyższymi stężeniami tych minerałów, niż nad morzem Śródziemnym czy Czarnym.

Duże znaczenie w jodoterapii ma również bliskość samego morza – dobroczynny wpływ aerozolu odczuwany jest do około 300 m od linii wody, najmocniej natomiast w odległości do 150 m. Przychylnie patrzeć należy również na dni, kiedy to pechowo pogoda jest ciut mniej przyjazna – wietrzna czy wręcz sztormowa – wówczas bowiem stężenie jodu jest jeszcze wyższe. Jeżeli dodatkowo uwzględnimy charakterystyczną dla nadmorskiego mikroklimatu ujemną jonizację powietrza, z którą w głębi lądu spotykamy się właściwie jedynie po burzy, a która mobilizuje mechanizmy obronne organizmu przygotowując je do walki z późniejszymi infekcjami, pomaga oczyścić drogi oddechowe, sprawia, że powietrze staje się wolne od alergenów – otrzymujemy doskonałe warunki dla osób cierpiących na schorzenia górnych dróg oddechowych, w tym alergiczne i astmatyczne.


Pobyt nad morzem poprawia również naszą ogólną kondycję i samopoczucie. Pobudzona gospodarka hormonalna tarczycy przyspiesza przemianę materii. Dzięki temu jod wspomaga odchudzanie, odpowiada za efektywne spalanie substancji energetycznych i proces rozkładu tłuszczów, pomaga obniżyć poziom cholesterolu. Same hormony pozytywnie wpływają na samopoczucie, zdolność koncentracji, uodparniają na stres i zwiększają witalność.

 

Postawiliśmy sobie w Columbusie za cel pomoc w maksymalnym wykorzystaniu atrybutów naszego otoczenia. Bliskość morza (jedyne 70 metrów), położenie niemalże przy samej wydmie sprawiają, że spacer na plażę zajmuje dosłownie minutkę i nie jest wyprawą wymagającą długich przygotowań. Lokalizacja nasza powoduje również, że terapeutyczne działanie jodu odczuwalne jest bardzo mocno na terenie samego obiektu – mogą zatem korzystać z niego dzieci hasające po naszym dużym, dostosowanym do ich potrzeb i upodobań Placu Zabaw. Otaczająca Columbus cisza, delikatnie jedynie urozmaicana szumem fal i otaczających, pachnących żywicą sosen, oddalenie od centrum i ruchliwych dróg pozwalają na spokojny relaks rodziców.

Nasi kucharze zdejmą z Państwa barków potrzebę troszczenia się o posiłki, a kolejnym elementem terapii jodem stają się wykorzystywane w naszej kuchni, bogate w ten pierwiastek lokalne produkty – świeże morskie ryby i warzywa z okolicznych gospodarstw.

Odwiedzające nas rodziny komfort znajdą także wewnątrz obiektu – przestronne apartamenty, studia i suity możemy nieodpłatnie dostosować do potrzeb najmłodszych (łóżeczka dziecięce, wanienki, przewijaki, podgrzewacze do butelek, elektroniczne nianie…) oraz ciut starszych dzieci (zabezpieczenia kontaktów, stopnie ułatwiające korzystanie z umywalki, nocniczki i nakładki na sedes etc, etc.).

W gabinecie SPA mogą Państwo skorzystać z całej gamy zabiegów – przygotowanych dla przyszłych oraz świeżo upieczonych mam, dla osób, które nad Bałtyk wybiorą się z myślą o poprawie kondycji, czy wreszcie dla tych, którzy za główny cel stawiają sobie czysty odpoczynek i relaks.


Columbus – po jod i zdrowie zapraszamy nad morze!

Źródła: Kazimierz Przewłocki, Kazimierz Ślizowski „Występowanie jodu w środowisku naturalnym”; www.jod.com.pl; www.baby-online.pl